Ústavní stížnost

30.11.2016

V pondělí 25. 4. 2016 byl Ústavnímu soudu ČR doručen návrh na zrušení některých ustanovení tzv. úhradové vyhlášky na rok 2016, kterou s účinností od 1.1.2016 vydalo Ministerstvo zdravotnictví (MZd). Návrh podává 24 senátorů ze senátorských klubů napříč politickým spektrem.

Úhradová vyhláška na rok 2016 poprvé od roku 2007 upravuje též regulační mechanismy pro úhrady zdravotních služeb poskytovaných pobytovými zařízeními sociálních služeb (odbornost 913). Tyto regulace nejen že nebyly MZd projednány s poskytovateli, ale MZd při vydání úhradové vyhlášky na rok 2016 nerespektovalo zásadní připomínku pracovní komise Legislativní rady vlády ČR, která namítala, že úhradová vyhláška na rok 2016 je ohledně regulací odbornosti 913 v rozporu se zákonným zmocněním daným zákonem o veřejném zdravotním pojištění.

Neprojednaná regulační opatření odbornosti 913 mohou znamenat až 18% pokles příjmů poskytovatelů pobytových zařízení sociálních služeb z prostředků veřejného zdravotního pojištění, které se týká cca 55 tisíc seniorů, klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem bez rozdílu, zda se jedná o soukromé či veřejné poskytovatele

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse.